Döviz Ekstre

Döviz harcamalarınız için hesap özetinizi USD veya EURO olarak alabilirsiniz!

Free’nizi yurt dışında kullandığınızda yapacağınız döviz harcamalarınız için USD veya Euro hesap özeti alabilir, ödemelerinizi seçtiğiniz para birimi üzerinden yapabilirsiniz. Bu ayrıcalıklardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey, Akbank İnternet veya 444 25 25 Müşteri İletişim Merkezi’ne başvurarak USD veya Euro hesap özeti talebinde bulunmak.

Detaylar

  • Her kart için tek para biriminde hesap özeti seçeneği bulunmaktadır. Siz değişiklik talep edene kadar yurt dışı harcamalarınız için TL hesap özeti gönderilmeye devam edilecektir.
  • Yurt dışında kredi kartları ile yapılan harcamalar talebinize göre TL, USD veya Euro olarak hesap özetine yansıtılır. Yurtdışında yabancı para cinsinden yapılan nakit kullanımlar ise hesap özeti seçimine bakılmaksızın Türk Lirası olarak ekstrelenecektir. Hesap özeti seçimi TL ise veya TL olarak ekstrelenecek nakit kullanımlarda; para birimi USD olmayan ülkelerde yapılan harcamalar ilgili kredi kartı döviz işlemleri çevrim kuru uygulanarak once USD’ye çevrilir, USD işlemler ise Banka’ya yansıtıldığı tarihteki ilgili kredi kartı döviz işlemleri çevrim kuru uygulanarak TL olarak, hesap özeti seçimi USD ise; para birimi USD olmayan ülkelerde yapılan harcamalar ilgili kredi kartı döviz işlemleri çevrim kuru uygulanarak USD olarak, hesap özeti seçimi Euro ise; USD ve USD dışında yapılan işlemlerin USD karşılığı Akbank gişe satış döviz kuru ile önce TL’ye çevrilir, sonra ilgili kredi kartı döviz işlemleri çevrim kuru uygulanarak Euro; Hesap Özeti seçimi USD/Euro ise; USD işlemler USD olarak, EURO işlemler EURO olarak, USD ve EURO olmayan işlemler ilgili kredi kartı döviz işlemleri çevrim kuru uygulanarak USD olarak hesap özetine yansıtılır. Akbank Kredi Kartı Döviz Çevrim Kur’u hesaplamalarına buradan ulaşabilirsiniz.
  • Daha önce yurtdışı ekstre tipi seçiminiz varsa ve yabancı para cinsinden herhangi bir işlem (harcama ya da ödeme) yaptıysanız, yurtdışı ekstre tipi değişikliğini sadece TL ve önceden belirlediğiniz ekstre tipi arasında yapabilirsiniz.. Örneğin: yabancı para harcamalarınız için USD ekstre tercih ettiyseniz, ilgili kartınız için tercihinizi TL ve USD arasında değiştirebilirsiniz. İlgili kartınız için Euro ekstre tercihi yapamazsınız. Euro tercihinizi diğer kartlarınız için yapabilirsiniz
  • Yabancı Para hesap özeti bakiyesinin tamamının son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda, kalan tutar TL Hesap Özeti kesim tarihindeki Akbank gişe döviz satış kuru kullanılıp TL’ye dönüştürülerek TL Hesap Özeti’ne aktarılır ve Hesap Özeti kesim tarihinden itibaren günlük bakiye üzerinden faiz tahakkuk ettirilir.
  • Yabancı Para Hesap Özeti’nin alacak bakiyede olması durumunda, son ödeme tarihi sonrasında, Yabancı Para Hesap Özeti’ndeki alacak bakiyenin TL Hesap Özeti’ndeki ödenmemiş asgari ödeme tutarını karşılayacak kısmı işlem tarihindeki Akbank gişe döviz kuru üzerinden TL Hesap Özeti’ne aktarılacaktır. Yabancı Para Hesap Özeti’nde son ödeme tarihi sonrasında yapılan ödemelerde öncelikle dönem içinde yapılan işlemler tahsil edilecektir. Ayrıca, yukarıda belirtildiği şekilde faiz tahakkuk ettirilecektir. Akbank gişe döviz kurları www.akbank.com web adresinde güncel olarak ilan edilmektedir